10 zasad zdrowego odżywiania

20 lutego 2019

Właściwa dieta to klucz do dobrego samopoczucia i zachowania pięknego i młodego wyglądu. Często obiecujemy sobie, że zmienimy swoje nawyki żywieniowe, jednak ostatecznie brakuje nam czasu i motywacji…

Zdrowe odżywianie musi być indywidualne i dla każdego oznacza to coś innego. Czasem okazuje się, że odpowiednio zbilansowana dieta dla osoby zdrowej, może być szkodliwa dla określonej grupy osób chorującej na daną chorobę. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała, słuchanie jego reakcji na przyjmowane pokarmy i dobór dla siebie diety najlepszej z możliwych, a nie tylko dobrej. Uniwersalne zalecenia dla osoby zdrowej mówią:

1. Odżywiaj się regularnie

Regularność posiłków sprzyja dowozowi odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia, wpływa pozytywnie na samopoczucie, koncentrację oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Najlepiej jadać między 3 a 5 posiłków dziennie.

2. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone

Im wyższy stopień przetworzenia żywności, im dalej od natury, tym gorzej dla zdrowia. Wszelka żywność w proszku, fast food, dania gotowe i produkty z długą listą składników nie powinny pojawiać się w zdrowej diecie.

3. Bazuj na warzywach

Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Są źródłem witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika.

4. Jedz owoce w maksymalnie dwóch porcjach dziennie

Owoce są źródłem cukrów prostych. Mimo zawartości witamin i błonnika, nie wolno ich jeść zbyt dużo, ponieważ sprzyjają wyrzutom insuliny i wahaniom poziomu glukozy we krwi, a takie stany mają liczne konsekwencje zdrowotne.

5. Ogranicz spożycie węglowodanów, zwiększ spożycie tłuszczu

Zapotrzebowanie na węglowodany rośnie wraz ze zwiększającą się aktywnością fizyczną, więc są one wskazane osobom, które ciężko pracują lub dużo trenują. W pozostałych przypadkach wystarczy dodatek węglowodanów w dwóch posiłkach. Ograniczając węglowodany, trzeba zastąpić je innym składnikiem energetycznym czyli tłuszczem. Pamiętajmy, że w głównej mierze nie tyje się od tłuszczów, a od nadmiaru węglowodanów.

6. Wybieraj dobre węglowodany

Ważny jest dobór odpowiednich źródeł węglowodanów. Pierwszym celem jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, z mąki razowej zamiast z wysokooczyszczonej.

7. Nie bój się tłuszczu nasyconego i cholesterolu

Badania naukowe wykazały, że cholesterol w produktach spożywczych w bardzo niewielkim stopniu wpływa na poziom cholesterolu we krwi, a wpływ ten jest nieistotny klinicznie w chorobach układu krążenia.

8. Wyrzuć cukier z diety

Nadmiar cukru w diecie upośledza białka budujące struktury organizmu, co przekłada się na bardzo liczne stany chorobowe. Im więcej cukru, tym większe wahania poziomu glukozy i insuliny we krwi, a co za tym idzie – zwiększone ryzyko chorób metabolicznych i tycia.

9. Nie pij słodkich napojów i ogranicz soki

Do picia powinna służyć woda i ziołowe herbaty. Słodzone napoje to ogromna dawka cukru i chemicznych dodatków.

10. Wybieraj dobry nabiał

Nabiał, najlepiej w postaci ukwaszonej (czyli lepiej strawnej) powinien pojawiać się w diecie nie częściej niż raz dziennie. Najlepiej, gdy pochodzi on od krów wypasanych na łąkach i jest wytwarzany tradycyjnymi metodami. Wtedy też jest dobrym źródłem bakterii probiotycznych.

KONTAKT

OSTATNIE WPISY

MENU

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Nasza strona używa ciasteczek dla lepszego działania, zgodnie z Polityką Prywatności.

© 2024 Centrum ERATO