Naturalne, wegańskie, bez parabenów – coraz częściej czytamy takie informacje na etykietach kosmetykach. Poniżej przedstawiamy powody dla których faktycznie używanie kosmetyków z półki ‘naturalne’ powinno wejść na stałe do naszej codziennej pielęgnacji
Składniki przyjazne skórze
Kosmetyki organiczne charakteryzują się wykorzystaniem w recepturze jedynie naturalnych składników, które nie są szkodliwe dla skóry. W przeciwieństwie do kosmetyków konwencjonalnych nie trzeba się więc obawiać zatkanych porów, naruszonej naturalnej bariery lipidowej, wysypek czy przesuszenia. Wiele kosmetyków konwencjonalnych może ponadto zaburzyć prawidłowe funkcje skóry, a nawet mieć działania rakotwórcze. W przypadku kosmetyków naturalnych nie ma tego problemu – stosując je zyskuje się pewność, że nie dostarcza się organizmowi niebezpiecznych składników negatywnie wpływających na skórę czy nawet zdrowie. Naturalne kosmetyki rzadko też wywołują alergie czy podrażnienia.
Prosta formuła
Zasada, według której im mniej nieznanych składników na etykiecie, tym lepiej, sprawdza się nie tylko w przypadku jedzenia, ale także właśnie w przypadku kosmetyków. Te naturalne, zamiast długiej listy dodatków o tajemniczych nazwach, zawierają zazwyczaj 4 czy 5 składników, a nawet jeśli pojawi się ich więcej, bez trudu można rozszyfrować poszczególne nazwy. Zazwyczaj w skład tego rodzaju kosmetyków wchodzą bowiem oleje roślinne, olejki eteryczne, glinki czy proteiny. Osoby kupujące kosmetyki naturalne nie muszą więc zastanawiać się, czy przypadkiem nie dostarczają ciału szkodliwej chemii. Tym bardziej, że ze względu na obecność chemicznych dodatków niemal w każdej dziedzinie życia – w jedzeniu, środkach czystości czy w lekach – warto więc dokładać starań, by ograniczać jej ilość w organizmie.
Ochrona środowiska i zwierząt
Kolejnym ważnym założeniem kosmetyki naturalnej, poza stosowaniem składników bezpiecznych dla skóry, jest szacunek dla środowiska naturalnego. Opakowania kosmetyków naturalnych są produkowane z surowców wtórnych i nadają się do recyklingu. Składniki, z których powstają kosmetyki są pozyskiwane w sposób przyjazny dla środowiska, w naturalnych warunkach ich wzrostu, bez zbędnej ingerencji człowieka i maszyn. Często stawia się również na ręczną produkcję kosmetyków, w ograniczonej ilości, która trafia bezpośrednio do klienta, zamiast zalegać kilkanaście miesięcy w magazynie, by następnie trafić na wysypisko śmieci. Istotne jest również to, że kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach i w większości przypadków, do ich produkcji, nie stosuje się składników pochodzenia zwierzęcego.
Skutecznie działanie
Naturalny skład bez zbędnych dodatków jest gwarancją skuteczności kosmetyków. Aktywne substancje roślinne stanowiące podstawowe składniki organicznych kosmetyków skutecznie wspierają bowiem naturalne procesy zachodzące w skórze. Zamiast blokować pracę gruczołów łojowych, usprawniają ją. Zamiast podrażniać naturalną barierę ochronną – wzmacniają ją. Zamiast tworzyć na skórze warstwę zatrzymującą wilgoć, wiążą wodę w komórkach i chronią skórę przed jej odparowywaniem. Zamiast oblepiać włosy powłoką nadającą im blask – odbudowują włosy od środka, wygładzając je i wydobywając z nich naturalne piękno. Warto dać skórze możliwość funkcjonowania zgodnie z jej naturalnym rytmem.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]